Kdo jsme
Jsme rodinná včelí farma, která v současnosti obhospodařuje 140 kmenových včelstev na 8 stálých stanovištích. Jsme tedy spíše menší včelí farma, ale stále rosteme. Včelí stanoviště máme umístěna zejména v lesnatých oblastech severně od Českých Budějovic a Hluboké nad Vltavou. V našem provozu se snažíme uplatňovat zkušenosti, které jsme načerpali během pěti let strávených na Novém Zélandu, kde jsme pracovali na farmě obhospodařující 1400 včelstev. Naším cílem je dosahovat takové úrovně kvality našich produktů, abychom si mohli říci že „lepší už to být nemůže“.
Produkujeme med, včelí oddělky a v posledních letech se zaměřujeme na šlechtitelskou činnost a produkci kvalitních včelích matek.
Jak jsme vznikli
Historie chovu našich včel se počala psát v devadesátých letech minulého století, kdy jsem se včelařením začal vypomáhat své babičce. Poháněn dětskou zvídavostí, jsem se snažil vstřebat všechnu její lety nastřádanou moudrost. Zhltal jsem veškerou včelařskou literaturu, kterou jsem nalezl doma i v městské knihovně, a postupně jsem v péči o včely nalezl zalíbení, které přešlo ve vášeň vyplňující většinu mého volného času. V roce 1997 (bylo mi tehdy 15 let), jsem se stal členem ČSV v ZO Pištín a začal se plně starat o čtyři babiččina včelstva na stanovišti v Češnovicích. Babička převzala roli pomocnice a zanedlouho odešla do včelařského důchodu. Dodnes nostalgicky vzpomínám na dobu, kdy mi příprava na velký den „D“, tedy den, kdy se jde „do včel“, zabrala hodiny plánování. Jenom oblékání, zavazování a upínání včelotěsného oděvu trvalo desítky minut.
Láska ke včelám se ukázala vytrvalá, a to i přes počáteční usilovnou snahu včel vrazit mi žihadlo kdykoliv jsem se přiblížil k česnům. Po mnoha neúspěších se mi postupně podařilo nahradit češnovický domorodý bodavý včelí kmen, ušlechtilými matkami ze šlechtitelských chovů a práce se včelami se stala radostí. V době mého studia v Praze jsem se ke svým včelkám ubíral obnovit klid a harmonii v duši. Nejvíce času jsem tam pochopitelně trávil v době letního zkouškového období, a to většinou pozorováním česna, vdechováním včelí vůně okolo úlů a posloucháním jejich bublavého uklidňujícího bzukotu. Po ukončení studií to byly opět především moje včelky, kvůli kterým jsem opustil matičku Prahu a našel si práci v Českých Budějovicích. V té době jsem choval přibližně 20 včelstev a začal, jako jediný v naší ZO, experimentovat s úlovým systémem langstroth.
Velké díky patří mým včelám také za roli, kterou sehrály při lovu ženy mého života, vášnivé konzumentky medu, Veroniky. Jak jinak, na začátku byla zdánlivě nevinná nabídka medu doprovázená nezbytnými formalitami jako např. výměnou telefonních čísel. Následovala její objednávka 50 kg medu a po necelém roce vztahu už naše společná cesta na Nový Zéland. Tam jsme si našli práci na včelí farmě a také nejkrásnější místo pro zásnuby – Milford Sound. Po příjezdu domů do Čech to šlo šupem – svatba a do roka úžasný malý pomocník Jiřík. Od té doby také společně budujeme naši rodinnou včelí farmu. Manželka Verča je doktorka přírodních věd a ke včelám má stejně pozitivní vztah jako mám já. Co více si přát?
Po návratu z Nového Zélandu roce 2012 jsme k našim klasickým zaměstnáním obhospodařovali 30 včelstev. Po důkladném zvážení všech okolností jsme se však rozhodli naše včelaření rozšířit a přikoupili jsme dalších 24 včelstev v úlovém systému langstroth. V následujícím roce jsem ukončil svou právnickou kariéru a začal se věnovat výlučně včelaření. V letních měsících se staráme o naše včely v Čechách, od října do dubna včelaříme na Novém Zélandu, kde máme společně s dědou Kadlecem na starosti péči o 1400 včelstev na včelí farmě Adamsons honey Ltd. v centrálním Otagu. Sezóna 2015 – 2016 je naší zatím poslední novozélandskou misí.
2018:
Včelí farma na NZ je na prodej za zajímavých 40mil. korun. My se definitivně usazujeme v ČR. Pro sezónu 2018 máme nachystáno 150 včelstev.